ŚWIETLICA 2011/2012

 

 

Szewczyk Dratewka

FOTOGALERIA

 

           

           

           

       

 

ŚWIETLICOWY KONKURS PLASTYCZNO - GRAFICZNY "KARTKA WIELKANOCNA"

 

   

   

   

   

   

Jolanta Smoktunowicz

 

 

CHOINKA W ŚWIELIKOWIE

 

    Tradycji stało się zadość - w świetlicy, 13 stycznia była choinkowa zabawa - bal przebierańców. Były przebrania i dekoracje, świetna muzyka i tańce. Przybył też Mikołaj z prezentami – p. M. Tomkiel - i mili goście radośnie witani. Była zabawa, były konkursy, wybrano też króla i królową. A na koniec były oczywiści słodkości. Jak miłe może być podtrzymywanie tradycji!

 

   

 

   

 

   

 

   

 

 

 

„Baśń o Dwunastu Miesiącach”

 

    Grupa teatralna naszej świetlicy, zachęcona sukcesami przygotowała, pod kierunkiem p. D. Tyszka, kolejne przedstawienie pt: „Baśń o Dwunastu Miesiącach”. Oprawę muzyczną opracowała p. B. Krassowska, a przepiękne stroje i dekoracje (przy współudziale rodziców) p. E. Łukaszuk.

    Z przedstawieniem aktorzy wystąpili: w ramach przeglądu teatralnych zespołów dziecięcych województwa podlaskiego, Arkadyjka 2011 w Białymstoku, na forum szkoły, gdzie oklaskiwali ich nauczyciele i uczniowie, przed 6-letnimi przedszkolakami, ich opiekunami i dyrekcją z Przedszkola nr 1 w Łapach.

    Wszystkie dzieci, prócz satysfakcji, otrzymały piękne dyplomy z osobistym zdjęciem oraz płytę z nagraniem występu w „Arkadyjce”. Już teraz dzieci zapowiedziały wystąpienia w kolejnych przedstawieniach.

 

 

   

 

      

 

 

Konkurs plastyczno - graficzny "KARTKA BOŻONARODZENIOWA"

 

 

               

 

           

 

           

 

                        

 

           

 

   

Ewa Łukaszuk Jolanta Smoktunowicz

 

Andrzejki

 

    Wieczór andrzejkowy to szczególny dzień w świetlicy, pełen magii, wróżb i zabawy. By zadość uczynić tradycji, w wigilię św. Andrzeja, dzieci ze świetlicy obchodziły jego święto - andrzejki. Wszyscy z zainteresowaniem brali udział we wróżbach i zabawach. Każde dziecko chciało wiedzieć, co je spotka w dalszej lub bliższej przyszłości. Chociaż owe „bajanie” traktujemy z przymrużeniem oka, jak dobrą zabawę, to niemałe emocje towarzyszyły  dzieciom przy kolejnych stolikach z wróżbami.

 

 

ARKADYJKA 2011

przegląd teatralnych zespołów dziecięcych województwa podlaskiego

"Baśń o Dwunastu Miesiącach"

 

 

   

 

   

 

   

 

 

„Nasza klasa”

           

    Grupa teatralna „Świetliki” przygotowała  przedstawienie pt. „Nasza klasa”. Zaprezentowała je 4 listopada 2011 roku koleżankom i kolegom ze świetlicy oraz licznie przybyłym gościom. Dzieci pod kierunkiem p. Danuty Tyszka „profesjonalnie” zagrały swoje role. Zebrały liczne pochwały od dyrekcji szkoły i widzów - gości. 

 

  

  

  

  

  

  

 

Wyjazd dzieci ze świetlicy na basen

    11 października 2011r.  grupa chętnych dzieci ze świetlicy wyjechała na basen w Wysokim Mazowieckim. Przez półtorej godziny korzystały z atrakcji wodnych pod czujnym okiem wychowawczyń - A. Łapszo, D. Tyszka, H. Dworakowskiej oraz ratowników. Zadowolone choć nieco zmęczone wróciły do domu.

 

 

 

ŚWIETLICA 2010/2011

 

PIKNIK POD CHMURKĄ

 

    14 czerwca 2011 r. Świetliczaki, które przez cały rok przestrzegały regulaminu oraz obowiązków wzorowego uczestnika świetlicy, wzięły udział w pikniku. Na ogródkach działkowych „Sosenka”, przez dwie godziny (a wydawało się, że ledwie kilkanaście minut), pod opieką  A. Łapszo  i M. Masiak, dzieci wesoło się bawiły. Gospodarzem i „wodzirejem  imprezy” był pan J. Judycki.  Pogoda nam sprzyjała. Dzieci, po przybyciu na miejsce, szybko zapoznały się z terenem. Niecierpliwie czekały na  ognisko. Każdy otrzymał długi, zaostrzony kij z kawałkiem kiełbaski  i samodzielnie ją upiekł. Mniam, mniam … jakie to było pyszne! 

    Przyszedł czas na konkursy: rzut beretem na odległość, skoki w  workach, drużynowe napełnianie słoiczka wodą łyżkami stołowymi.  Zwycięzcy otrzymali  słodkie nagrody,  a przegrani …także ,na pocieszenie. Chociaż P. Judycki przygotował inne, ciekawe konkurencje i serdecznie zachęcał do pozostania, niestety musieliśmy zbastować.   Jeszcze tylko podziękowania i pamiątkowe zdjęcie .

Autentycznie zadowoleni, a nawet zmęczeni, z obietnicą, że wrócimy w przyszły roku,  wróciliśmy do szkoły.

Alicja Łapszo

 

   

 

   

 

   

 

   

   

 

   

 

   

 

 

WIOSENNE PRZEDSTAWIENIE W ŚWIETLICY – „GDY NADCHODZI WIOSNA…”

 

    Dnia 30 marca 2011 o godzinie 13.15 w  świetlicy szkolnej odbyła się premiera przedstawienia z okazji nadejścia wiosny pt: „Gdy nadchodzi wiosna”.

W przedstawieniu wzięły udział  dzieci uczęszczające do świetlicy : Julia i Sandra Brzozowskie, Gabriela Galent  (narratorzy), Aleksandra Koszczuk w roli wiosny oraz Patrycja Falkowska,  Wiktoria Łapińska, Julia i Wiktoria Konopko, Kinga Kaczyńska, Hubert Gołaszewski, Mateusz Kozicz, Paula Wojciula,  Aleksandra Łapińska, Wiktoria Rutkowska.

    Nauczycielki  świetlicy: Maria Masiak, Joanna Sopek, Agnieszka Kropiewnicka przez  miesiąc przygotowywały dzieci do występu. Wspólnie z dziećmi wykonały dekoracje i elementy strojów. Na premierę przedstawienia  zaproszeni zostali  goście  honorowi : Pan  dyrektor - Andrzej Rogowski, Pani dyrektor – Danuta  Roszkowska  oraz Pani kierownik świetlicy – Alicja Łapszo, a także rodzice  i wychowawczyni   klasy II. 

    W dniu wystawienia inscenizacji   nastrój  i emocje wzrastały wraz ze zbliżającą się godziną rozpoczęcia. Gdy w końcu nadeszła ta chwila i zabrzmiały pierwsze tony muzyki,  mali aktorzy wkroczyli dzielnie na scenę. Wszystko co zostało wyćwiczone zaprezentowali bez zarzutu, z wielką dozą zaangażowania . Całe przedstawienie  zakończyło się  pięknym tańcem towarzyskim – Cha-Cha  w wykonaniu pary dzieci, które uczęszczają na tańce: Pauli Wojciula i Huberta  Gołaszewskiego, a „Wiosna” rozdawała gościom kwiaty własnoręcznie wykonane przez dzieci. Wszystkie wydarzenia zostały  uwiecznione na zdjęciach.  

DZIĘKUJEMY DZIECIOM ZA WSPANIAŁĄ GRĘ, A GOŚCIOM I RODZICOM ZA PRZYBYCIE –

-WYCHOWAWCZYNIE

   

   

   

   

   

   

 

CHOINKA – BAL PRZEBIERAŃCÓW W  ŚWIETLICY

 

Rokrocznie w okresie karnawału nauczyciele świetlicy organizują bal przebierańców i zabawę choinkową. W 2011 roku taki bal odbył się również 20 stycznia. Świetlica kolorowo przystrojona wglądała naprawdę karnawałowo. Świetliki wraz z dziećmi pracowników szkoły z niecierpliwością  oczekiwały na ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA. W końcu przybył z workiem prezentów. W tej roli wystąpił instruktor tańca i wspaniały organizator zabaw pan Marcin Tomkiel. Dzieci wraz z miłym gościem tańczyły w takt nowoczesnych przebojów muzycznych. Z wielkim entuzjazmem uczestniczyły w zabawach: „Bitwa na śnieżki”, „Rób to, co ja”, „Taniec na gazecie”, „Lina przyjaźni” . Nawet p. dyrektorowi Andrzejowi Rogowskiemu udzielił się wesoły nastrój. Jak bal przebierańców, to i konkurs na najpiękniejszy strój karnawałowy. Wszyscy, którzy zechcieli się przebrać, mogli się zaprezentować w takt muzyki. Następnie dzieci wybrały króla i królową balu, których, po odtańczeniu obowiązkowego „pląsu”,  nagrodzono słodkościami. Wreszcie nadszedł czas prezentów- tegoroczne były naprawdę skromne- i słodkiego poczęstunku w stołówce szkolnej. Jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcia i Mikołaj  musiał się pożegnać. Wśród radosnych okrzyków „dziękujemy”, „przyjedź za rok” ruszył w dalszą drogę, by wręczyć paczki dzieciom pracowników szkoły.

         Cóż, wszystko co dobre, szybko się kończy. A my już myślimy o kolejnym balu, Mikołaju i prezentach, może obfitszych w przyszłym roku.

Alicja Łapszo

 

       

 

       

 

 

 

ŚWIETLICOWY KONKURS MUZYCZNY-  „Hej, kolęda, kolęda”

 

    W roku szkolnym 2010/2011 nauczycielki świetlicy: Joanna Sopek i Maria Masiak zorganizowały Konkurs Muzyczny  pt: „Hej, Kolęda, kolęda”. Dzieci ze świetlicy z wielkim przejęciem przystąpiły do tego konkursu. We własnym zakresie zaopatrzyły się w  podkłady muzyczne (płyty) i dzielnie przystąpiły do śpiewania w dniu przesłuchań(20.12.2010). Nauczycielki przy ocenie i wyłonieniu zwycięzców brały pod uwagę nie tylko sam śpiew, ale również zachowanie sceniczne.  Komisja stwierdziła, że najlepiej znali słowa i  zachowali linię melodyczną  oraz najlepiej zaprezentowali się chłopcy. Tak więc nagrodzono :

I miejsce: Mateusz Kozicz, Hubert Gołaszewski

II miejsce: Wiktoria i Julia Konopko, Julia Brzozowska i Kinga Kaczyńska, Ola Łapińska

III miejsce: Ola Łapińska I, Ola Łapińska II, Dominika Łapińska

Wszyscy uczestnicy otrzymali dyplomy i nagrody rzeczowe.

 

   

 

   

 

   

 

 

Wieczór andrzejkowy - 24.11.2010 r.

 

 

    Wieczór andrzejkowy to szczególny dzień w świetlicy, pełen magii, wróżb i zabawy. Zgodnie z tradycją, w wigilię św. Andrzeja, dzieci ze świetlicy obchodziły jego święto - andrzejki. W roku szkolnym 2010/2011 nauczycielki świetlicy: Maria Masiak, Joanna Sopek, Agnieszka Kropiewnicka i Jolanta Smoktunowicz  również  zorganizowały wróżby typu:  „Szczęśliwy los”, „Poznaj imię swojej sympatii”, „Szczęśliwy numerek”  i  zabawy przy muzyce oraz– „Magiczne puzzle” i „Magiczny balonik”. Wszyscy z zainteresowaniem brali udział we wróżbach i zabawach. Każde dziecko chciało wiedzieć, co je spotka w dalszej lub bliższej przyszłości.  Naszym gościem honorowym była Pani Dyrektor.

  Wszystkie atrakcje tego dnia zakończył słodki poczęstunek, po którym świetliczaki rozeszły się  do domów.

 

     

 

                  

 

 

ŚWIETLICOWY KONKURS PLASTYCZNY – „ POLSKA ZŁOTA JESIEŃ”

 

    W tym konkursie wzięło udział 21 świetliczaków. Prace były  wykonywane różnymi technikami (mokre w mokre, farbą plakatową, kółkami orgiami, collage). Dzieci pracowały pod kierunkiem nauczycielek świetlicy, które  udzielały rad i wspierały wykonanie na wszystkich etapach pracy. Rysunki były bardzo piękne dlatego powstała wystawa prac udostępniona do oglądania na terenie naszej szkoły. Dzieci nagrodzone:

I miejsce: JULIA BRZOZOWSKA, GABRIELA GALENT, BARTOSZ KOSTRO, WIKTORIA RYŚ   

II miejsce: JULIA KONOPKO, JULIA JABŁOŃSKA

III miejsce: WIKTORIA KONOPKO

 

     

 

  

 

ŚWIETLICA 2009/2010

 

.

Świetlica ma na celu tworzenie warunków wspomagających wszechstronny rozwój ucznia (z uwzględnieniem jego zdolności i możliwości intelektualnych) w świadomym i samodzielnym zdobywaniu wiedzy w atmosferze przyjaźni i bezpieczeństwa na podstawie fundamentalnych zasad moralnych.

 


 

 

GDY ZBLIŻA SIĘ DZIEŃ NAUCZYCIELA

 

 

KAŻDEMU UCZNIOWI RADOŚĆ SIĘ UDZIELA,

GDY ZBLIŻA SIĘ DZIEŃ NAUCZYCIELA

 

Dnia 14 października 2009 roku  w Szkole Podstawowej nr 1 w Łapach obchodzono uroczyście święto Edukacji Narodowej.  Dzieci ze świetlicy szkolnej przygotowały część artystyczną pt: „ Do naszej szkoły nie chodzą anioły” pod kierunkiem  nauczycielek  świetlicy  pań: mgr Alicji Łapszo, mgr Joanny Sopek i mgr Jolanty Smoktunowicz. Oprawę  muzyczną  przygotowała pani mgr Urszula Dworakowska z  chórkiem.

Dzieci przebrane za nauczycieli i uczniów  przedstawiały zabawne scenki z życia szkolnego.

[ - (dzieci siedzą w ławce na lekcji przyrody)

-Nauczycielka tłumaczy dzieciom, że nie można całować kotków ani piesków,  bo można się bardzo rozchorować.

- Uczennica na to: „ to prawda proszę pani, bo moja ciocia pocałowała kotka”

- Nauczycielka dopytuje: „ I, co?”

- Uczennica odpowiada: „ i kot zdechł,  proszę pani” ]

Na zakończenie uczestnicy przedstawienia wręczyli nauczycielom drobne upominki (kwiatki z życzeniami) -wykonane własnoręcznie.  Zarówno nauczyciele, personel jak i uczniowie byli w radosnym nastroju.


 

 

ANDRZEJKI  U  „ŚWIETLIKÓW”  

 

 

By zadość uczynić tradycji, w wigilię św. Andrzeja (27.11 2009r.),dzieci ze świetlicy obchodziły jego święto- andrzejki. Wszyscy z zainteresowaniem brali udział we wróżbach i zabawach. Każde dziecko chciało wiedzieć, co je spotka w dalszej lub bliższej przyszłości. Chociaż owe „bajanie” traktujemy z przymrużeniem oka, jak dobrą zabawę, to niemałe emocje towarzyszyły  dzieciom przy kolejnych stolikach z wróżbami.

W tajemniczy nastrój wprowadziła nas Wróżka. W tej roli wystąpiła wychowawczyni p. Joanna Sopek. Swymi czarami sprawiła, że na czystej kartce papieru pojawił się napis obwieszczający dobrą zabawę- „andrzejki”.

Dzieci w grupach układały  czarodziejskie puzzle. By zapewnić sobie pomyślność w przyszłym roku poszukiwały orzechów ukrytych w najdziwniejszych miejscach świetlicy. A skarby z zaczarowanej skrzyni pomogły w odgadnięciu bajkowych haseł w kalamburach.

Wieczorek zakończyła  ulubiona zabawa muzyczna „Gorące krzesła”. Pod czujnym okiem p. Jolanty Smoktunowicz wyłonił się zwycięzca, oczywiście sowicie nagrodzony. Za wspaniałą zabawę świetlikom podziękowała pani dyrektor- nasz gość honorowy.

  Po niecodziennym dniu w świetlicy dzieci z ochotą uzupełniły energię słodkim poczęstunkiem i pewnie „brykałyby” dalej, gdyby nie konieczność powrotu do domu.

  

    

 

Wieczór andrzejkowy to szczególny dzień w świetlicy, pełen magii, wróżb i zabawy. Nauczycielki przebrane za wróżki zorganizowały wróżby typu:  „Kim będziesz w przyszłości?”, „Poznaj imię swojej sympatii”, „Magiczne liczby” oraz zabawy – „Kalambury”, „ Poszukiwacze orzechów”, „Muzyczne krzesła”, „Magiczny balonik”.

 


 

DZIŚ W ŚWIETLICY ŚMIECH I TAŃCE,

TAŃCZĄ RÓŻNI PRZEBIERAŃCE

 

CHOINKA W ŚWIETLICY

 

Rokrocznie, w okresie karnawału, organizujemy w naszej świetlicy szkolnej bal przebierańców i choinkową zabawę. W tym roku taki bal odbył się 20 stycznia.

         Świetlica przystrojona balonami, serpentynami i zabawkami własnoręcznie wykonanymi przez dzieci i wychowawczynie, wglądała naprawdę karnawałowo. Świetliki w oczekiwaniu na ŚWIĘTEGO MIKOŁAJA piosenką „Przyjedź Mikołaju” umilały sobie czas. W końcu przybył z ogromnymi workami prezentów. W tej roli wystąpił instruktor tańca i wspaniały organizator zabaw pan Marcin Tomkiel. Dzieci wraz z miłym gościem tańczyły w takt nowoczesnych przebojów muzycznych. Z wielkim entuzjazmem uczestniczyły w zabawach „Bitwa na śnieżki”, „Rób to, co ja”,     „ Taniec na gazecie”. Nawet dyrekcji- p. Andrzejowi Rogowskiemu i p. Danucie Roszkowskiej- udzielił się wesoły nastrój i przyłączyli się do wspólnych pląsów.

Jak bal przebierańców, to i konkurs na najpiękniejszy strój karnawałowy.

Wszystkich, którzy zechcieli się przebrać, po krótkiej prezentacji, uhonorowano szarfą króla lub królowej balu.

Wreszcie nadszedł czas prezentów: chłopcy otrzymali samochód ciężarowy i worek klocków, dziewczynki kuchnię dziecięcą i kasę sklepową. Jeszcze tylko pamiątkowe zdjęcia i Mikołaj  musiał się pożegnać. Wśród radosnych okrzyków „dziękujemy”, „przyjedź za rok” ruszył w dalszą drogę. Dzieci tymczasem zasiadły do stołów zastawionych łakociami, a to już zasługa pani intendentki i pań kucharek.

         Cóż, wszystko co dobre, szybko się kończy. A my już myślimy o kolejnym balu, Mikołaju i prezentach, ale to dopiero za rok. 

                                                                                    Alicja Łapszo

.

MOJE  VANCOUVER  2010

KONKURS PLASTYCZNY

 

·         Czas trwania:  17 lutego – 5 marca 2010

·         Technika prac: dowolna

·         Format prac: A 4

·         Kategoria wiekowa:  kl. I– III , kl. IV– VI

Dodatkowe informacje:

Prace powinny obejmować swoją tematyką:

- sporty zimowe (olimpijskie)

-ulubione dyscypliny sportowe

- przeżycia własne związane z Olimpiadą

- ciekawostki z Olimpiady

- ważne wydarzenia z Olimpiady (najważniejsze dla Polski i Polaków).

ORGANIZATOR:  ŚWIETLICA SZKOLNA

PATRON: DYREKCJA SP nr 1 w ŁAPACH

 

 

 

LISTA NAGRODZONYCH W KONKURSIE

 

KATEGORIA  KLASY  I – III

 

I MIEJSCE  - PATRYK ZDRODOWSKI

 

II MIEJSCE  - IZABELA  GĄSOWSKA

 

III MIEJSCE  - ELIZA ŁAPIŃSKA

 

 

KATEGORIA  KLASY  IV – VI

 

I MIEJSCE  - WERONIKA  FERENC

 

II MIEJSCE  - MARCIN GREGORCZUK

 

III MIEJSCE - IZABELA ZDRODOWSKA

 

 

KATEGORIA  KLASY „0”

 

I MIEJSCE  - JULIA KONOPKO

 

II MIEJSCE  - ALEKSANDRA  KOSZCZUK

 

III MIEJSCE  - AGATA ŁAPIŃSKA

 

 

LISTA WYRÓŻNIONYCH

 

W KONKURSIE „MOJE VANCOUVER 2010”

 

KATEGORIA KLASY  „0”

 

1.     NATALIA BIELICKA  KL. „0” B

2.    KLAUDIA ZAWISTOWSKA  LAT 5 KL. „0” B

 

KATEGORIA  KLASY  I – III

 

1.    JULIA ROSZKOWSKA  KL. I A

2.    ALAKSANDRA  ŁAPIŃSKA  KL.  I A

3.    JAN TOPCZEWSKI   KL.  I A

4.    JULIA KRAJEWSKA  KL. I B

5.    GABRIELA  GALENT  KL. I C

6.    MARIA ZDRODOWSKA  KL. I C

7.    MAGDALENA CWALIŃSKA  KL.  II B

8.    ZUZANNA PŁOŃSKA   KL.  II B

9.    WIKTORIA KONOPKO  KL. II C

 

KATEGORIA  KLASY  IV – VI

 

1.    KAMIL  BUŃKOWSKI  KL. IV B

2.     PRACA ZESPOŁOWA  KLASA IV E

3.     DAWID KAZIMIERCZUK  KL. VI E

4.     BARTEK GÓRSKI  KL. VI E

5.     EWA BRUSZEWSKA  KL. VI E

 

 

.

 


 

 

PODSUMOWANIE  ŚWIETLICOWEGO KONKURSU ORTOGRAFICZNEGO

 

Dnia  13. 05. 2010 roku w świetlicy odbył się  po raz  Świetlicowy Konkurs Ortograficzny.

Do konkursu zgłosiło się  7 dzieci z klas II i III, przystąpiło 6  uczniów.

·         I        MIEJSCE        Zdrodowska Marta   klasa   II a             59 pkt.

·         II       MIEJSCE        Karolina Cimoch       klasa    III b            58 pkt.

·         III      MIEJSCE        Gąsowska Izabela  klasa     II a             54 pkt.

·         IV      MIEJSCE        Konopko Wiktoria     klasa   II c             41 pkt.

 

 

Poza tym  udział wzięli:

·         Karina Litwińczuk     klasa II b      23 pkt.

·         Filip Roszkowski       klasa III a     13 pkt.                  

 

Praca konkursowa zawierała ciekawe ćwiczenia, zagadki, wykreślanki z trudnościami ortograficznymi.

W konkursie można  było zdobyć łącznie 62 punkty. 

Dnia  17  maja 2010 r. rozdano nagrody  (kieszonkowe słowniczki ortograficzne, długopisy,  kredki, gumy do skakania, słodkości ) za pierwsze IV miejsca, a dla wszystkich dyplomy za udział.

Opracowanie i organizacja  mgr Joanna Sopek